Zdravie je to najdôležitejšie, čo máte, a preto je veľmi dôležitá jeho ochrana. Zdravie nielen Vás, Vašich detí, ale aj Vášho psa. Žijete v spoločnosti a musíte rešpektovať aj potreby iných. Čistota a krása prostredia je veľmi dôležitá pre kultúrnu a zdravú spoločnosť, ku ktorej patríte. Psie exkrementy môžu obsahovať rôzne cudzopasníky (pásomnice, hlísty, …) a spôsobovať choroby aj napriek tomu, že psa chováte v čistote!

Šírenie chorôb

Neodstránené psie exkrementy plné baktérií, vajíčok, endoparazitov, vírusov a plesní sa vplyvom tepla vysušujú a menia na prach, čomu napomáhajú kosačky počas kosenia verejných priestranstiev. Vírením vzduchu sa dostáva do dýchacích ciest človeka a môže pôsobiť aj ako alergén. Takýto prach sa po zvírení dostane aj cez otvorené okná do vyšších častí bytových domov, alebo sa prenáša psami, či na topánkach ľudí a pod.

Niektoré z chorôb prenosných zo psa na človeka

  • Besnota – u človeka sa prejavuje najprv ako klasická chrípka, ktorej priebeh sa stupňuje a negatívne ovplyvňuje nervovú sústavu. Besnota patrí medzi nevyliečiteľné choroby.
  • Leptospiróza – začína horúčkou, ktorá prechádza do bolesti brucha, hrudníka a obličiek, až po oslabenie celého imunitného systému a psychického stavu.
  • Tularémia – náhly začiatok, prudký vzostup horúčky, bolesti v krížoch a vo svaloch končatín, zdurenie regionálnych lymfatických uzlín. Nebezpečný je prechod do chronickej formy s novými a novými vzplanutiami.
  • Listerióza – môže poškodiť rôzne orgány tela, preto sa ochorenie môže prejavovať rôzne, s klinickými príznakmi postihnutia centrálneho nervového systému (meningitída, encefalitída), hnačky, infekcie močových ciest či angína, v najťažších prípadoch aj ako ťažké smrteľné ochorenie.
  • Toxokaróza – škrkavka – larvy migrujú hlavne do pečene a vyvolávajú celú škálu príznakov: teplota, únava, bolesti kĺbov, brucha, svalov, zdurenie lymfatických uzlín, kožné exantémy, zdurenie pečene…
  • Salmonelóza – hnačkové ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis. Najzraniteľnejšou skupinou sú malé deti, ktoré sa infikujú pri hraní sa v piesku. Ochorenie sprevádzajú vodnaté hnačky, vysoké teploty a bolesti hlavy.

Odhaduje sa, že 1 gram psieho exkrementu môže obsahovať 23 miliónov fekálnych koliformných baktérií, o ktorých je známe, že spôsobujú kŕče, hnačky, črevné ochorenia a vážne ochorenia obličiek u ľudí. Môže taktiež spôsobovať kampylobakteriózu, e. coli, giardiu, parvovirózu, pásomnice či kokcídie.

Takže ak nezdvihneme psí exkrement zo zeme, spôsobíme tým, že niektoré z týchto baktérií sa môžu udržiavať v pôde celé roky!

Chráňme svoje zdravie s