Mestá alebo obce na Slovensku môžu ísť príkladom

Ekológia | Pes | Projekt ECO DOG toilet

07.30.2019

Slovenské mestá už dlhodobejšie riešia  problém vyplývajúci zo znečistenia priestranstiev psími exkrementami.

Každý primátor alebo starosta dbá na ochranu zdravia obyvateľov, a záleží mu na prevencii a čistote mesta alebo obce.

Obyvateľom ponúka viditeľnú hodnotu za vyzbierané dane, a to investíciou do ECO DOG TOILET staníc.

Dopad na životné prostredie

Čistota verejných priestranstiev ovplyvňuje kvalitu života v mestách a obciach. Psie exkrementy tam výlučne nepatria. Zabezpečenie a udržiavanie čistoty a poriadku v mestách a obciach je zákonnou povinnosťou samospráv. Čistota prostredia je samozrejme vizitkou nás všetkých.

Postupne narastá počet obyvateľov žijúcich v mestách, a teda hlavne na sídliskách. S nárastom obyvateľov sa zvyšuje aj množstvo psov, ktoré si samozrejme vyžadujú každodenné venčenie, a prirodzene aj vykonávanie potreby. Hustota psích exkrementov na sídliskách narastá a prekračuje hygienické normy.

Nielenže to prináša nespokojnosť u všetkých obyvateľov, ale ohrozuje to aj naše zdravie.

Psie exkrementy sú plné baktérií, vajíčok, endoparazitov, vírusov a plesní, ktoré sa vplyvom tepla vysušujú a menia na prach. Počas kosenia verejných priestranstiev sa vírením vzduchu tieto škodliviny dostávajú do dýchacích ciest človeka a môže pôsobiť aj ako alergén. Takýto prach sa po zvírení dostane aj cez otvorené okná do vyšších častí bytových domov, alebo sa prenáša psami, či na topánkach ľudí, a podobne.

Exkrement aj psí moč obsahuje vysoké množstvo dusičnanov, a zanecháva vyschnuté časti trávnika, ničí kvety, stĺpy či budovy. Ak sa dostane do kontaktu so životným prostredím, ohrozuje tým kvalitu vody, pôdy a ovzdušia.

Prevencia predchádza problémom                                                                     

V prvom rade si treba uvedomiť, že odstraňovanie exkrementov za svojím psom nie je úplným riešením problému. Je nemožné zbierať za psom moč. Tuhý exkrement sa nám možno podarí ako tak odstrániť z chodníka, ale pri kontakte s pôdou jeho úplne odstránenie je taktiež nemožné.

Prevenciu a komplexné riešenie znečistenia spôsobené psími exkrementami nám zabezpečí ECO DOG TOILET stanica.

Jedná sa o revolučné zariadenie, ktoré vykonáva funkciu psej toalety. Psy sú k tejto stanici priťahovaní na základe nezávadných feromónov, ktoré sa zo zariadenia postupne uvoľňujú do ovzdušia. Pôsobí na psy upokojujúco a podporuje preznačovanie ich vlastného teritória. Majiteľ svojho psa pri vykonávaní potreby podporuje a po jej vykonaní ho pochváli, prípadne aj odmení.

Základom ECO DOG TOILET stanice je absorpčná hmota, kde vykonávajú potrebu, tuhú aj tekutú. Hmota je samozrejme šetrná k životnému prostrediu, a je ideálna na zber psích exkrementov. Všetko potrebné na hygienicky zber je súčasťou stanice.

Pod hmotou sa nachádza filtračný systém, ktorý eliminuje pachy a odstraňuje choroboplodné zárodky. Tento systém zabraňuje kontaktu škodlivín zo psích exkrementov s pôdou, podzemnou  vodou a ovzduším.

Tak ako aj my si musíme na určité veci v živote zvykať a prispôsobiť sa, podobne sú na tom aj psy. Mali by sme ich podporovať k návyku vykonávania potreby v ECO DOG TOILET stanici, a samozrejme aj patrične pochváliť. Ekologické stanice nám ako protihodnota za dane zo psov prinášajú čistejší, zdravší a krajší svet.